A koronavírus-járvány tragikus hatásainak csökkentésekor leegyszerűsítve két azonnali cselekvést igénylő feladatunk van: emberek életének megmentése és a társadalmi-gazdasági működőképesség fenntartása.
Az első feladatnak azonban két része van. Az első a megelőzés és a gyógyítás. A második, hogy azonnal segítséget kell nyújtani honfitársaink százezreinek, akiknek nincs sem jövedelme, sem tartaléka (pénze), hogy fenntartsák életfeltételeiket, mert sajnos ez szintén emberéleteket veszélyeztet. Már ma is, és az ennek következtében elhunytak száma éppúgy beláthatatlan, mint a járvány közvetlen áldozatainak száma.
Az emberéletek megmentésének ez a területe szorosan kapcsolódik a társadalmi-gazdasági működőképesség fenntartásához. Mégis külön kell beszélni róla, mert miközben a hírek több, mint kilencven százaléka a járványról szól, a híreket a gyógyítás-életmentés és a gazdaság működőképességének fenntartása („újraindítása”) uralja, és kevés, nagyon kevés szó esik arról, hogy milyen tervek vannak a lehetséges humanitárius katasztrófa elkerülésére. Magyarország több régiójában ugyanis tragikus a nyomor. Nincs munka, nincs jövedelem, szinte nincs orvosi ellátás, de még élelmiszerbolt is alig.
A magyar lakosság öngondoskodásának alacsony szinte, és a magyar gazdaság speciális viszonyai (alacsony bérek, nyugdíjak és segélyek, a külföldön dolgozók nagy száma, nagy beszállítói függőség, sok tőkeszegény kisvállalat, sok egyéni vállalkozó, nem mindig tisztázott munkaviszony stb.) miatt Magyarországon a járvány következtében a nyugat-európai országoknál sokkal nagyobb arányban maradnak magukra emberek a létfenntartáshoz szükséges minimális jövedelem vagy tartalék nélkül. Az ő problémáikat nem lehet csupán a gazdaság működőképességének fenntartása vagy a gazdaság újraindítása logikájában megoldani, hanem egy humanitárius katasztrófa elhárításának logikája szerint kell kezelni a járvány idején. Figyelembe véve azt is, hogy a lakosság különböző csoportjainak higiéniás szokásai különbözőek, és mások az anyagi lehetőségei is a védekezéshez szükséges eszközök megvásárlására. A tudatlanságban, vagy nehéz helyzetben lévők célzott megsegítése jelentősen csökkentené a járvány terjedését a legnehezebb körülmények között élők körében.
A gyógyító-megelőző programok és a társadalmi-gazdasági működőképesség fenntartására irányuló programok mellett Magyarországon szükség van egy olyan azonnali szociális-szolidaritási programra, amely célzottan a legnehezebb helyzetben lévők életben maradását segíti. Célzottan, tehát adatok alapján és ott, ahol erre valóban az életben maradáshoz van szükség. Nincs most helye politikai számításnak, évekkel későbbre vonatkozó megtévesztő ígéreteknek. Az adatok a legnehezebb helyzetben élőkről a kormány rendelkezésére állnak. Csak a kormány képes ilyen célzott program kidolgozására, és a források vagy éppen a konkrét segítség célba juttatására.